Náš čas s Ranou péčí

je bohužel už u konce. Monika oslavila sedmé narozeniny, čímž nám možnost využívat tuto službu skončila. Musím říci, že jsme z toho trochu (no, spíš hodně) smutní, protože Společnost pro ranou péči (SPRP) pro nás byla obrovským pomocníkem a zdrojem inspirace a bude se nám po nich opravdu stýskat.

Ani bychom nespočítali, kolik pomůcek jsme za ta léta s ranou péčí viděli a vyzkoušeli. Ale právě díky tomu, že jsme je mohli nejdříve vyzkoušet (a zjistit, že se Monice líbí), máme doma třeba sklíčkový kolotoč, zebru Ryana, velkou piano podložku nebo světelná vlákna.

Gigantická piano podložka
Sklíčkový kolotoč

Také pro celou řadu doma vyrobených hmatových a zrakových desek jsme sbírali nápady prostřednictvím rané péče. Na základě tipů od nich vznikl i Moničin stimulační koutek (neboli little room), velká černobílá hrací deka nebo zrcadlová krabice.

Stimulační koutek (little room)

Během let, co jsme byli jejich klienty, jsme toho s nimi a díky nim prožili mnoho. Nejraději vzpomínáme na dva pobytové kurzy, víkendový v Blansku a týdenní ve Svratce. Škoda, že nám jich nevyšlo více, ale i tyhle dva byly pro naši rodinu super zážitkem. Kromě zajímavého programu byl čas i na seznámení s ostatními rodinami a tolik cenné sdílení zkušeností.

Snoezelen místnost na kurzu ve Svratce

Nebyly to jenom delší pobyty, ale také různá kratší setkání – ať už Mikulášská nadílka (díky které jsme objevili nejúžasnější školku, kam Monika dodnes dojíždí), prázdninová grilovačka, Noc snů v brněnské ZOO, různé přednášky nebo ukázka produktů firmy R82, kde paní obchodní zástupkyně připravila všem přítomným šok, když Monice upravila sedačku tak, že v ní dokázala doopravdy sedět. Tento moment zůstane vepsaný hluboko v naší paměti a my jsme od té doby spokojenými uživateli pomůcek od R82.

Noc snů a Moničina nejoblíbenější část ZOO – akvárka

Díky našim poradkyním rané péče jsme získali také informace o možnostech sociálních dávek (jako je příspěvek na péči, ZTP/P průkaz nebo žádost o zvláštní pomůcku), dostupnosti různých terapií a kurzů, zprostředkování referencí jiných rodin a celou řadu dalších užitečných tipů ohledně všeho, co jsme zrovna řešili. Nebylo snad téma, o kterém by mi naše milá poradkyně nedokázala zjistit, co jsem potřebovala vědět. Byla to také naše poradkyně, kdo nás informoval o možnosti respitních pobytů v blízkém Chovánku (což se nám pak velmi hodilo při mém pobytu v porodnici).

Zebra Ryan a v pozadí IQ kostky, které můžete koupit na e-shopu SPRP

Díky zprostředkovaným pozitivním zkušenostem jiných rodin jsme se odhodlali k pobytu v léčebně v Boskovicích, který, jak doufáme, nebyl náš poslední (i když momentálně je opakování vzhledem ke covid situaci v dohledné době nejisté).

Lázeňská pohoda (i když ve skutečnosti to byla také docela dřina)

V neposlední řadě jsme díky Společnosti pro ranou péči v jejich poradkyni měli někoho, kdo rozuměl aspoň zčásti tomu, čím žijeme a co prožíváme, s kým šlo sdílet všechny radosti i starosti kolem péče o dítě s postižením. Tyhle společné rozhovory mi budou obzvlášť chybět.

Chtěla bych na tomto místě z celého srdce Společnosti pro ranou péči poděkovat, že nás provedli předchozími roky Moničina života. Do tohoto krátkého článku se zdaleka nevejde vše, za co jsme jim vděční. Jsem ráda, že jsme jim to mohli aspoň malou měrou splatit tím, že Monika propůjčila tvář (a my příběh) sbírkové kampani v Bille a drogerii Rossmann, díky které má brněnská SPRP nové auto pro cesty ke klientským rodinám (a my kvalitní rodinné fotografie, které v rámci kampaně vznikly:))

Monika při práci s pomůckou od firmy Rompa

Závěrem mám pro vás dvě výzvy:
1. Jestliže vás můj článek (spolu s některými předchozími) přesvědčil, že raná péče je výborná a potřebná služba, přispějte jim (dle svých možností) nějakou finanční částkou nebo třeba nákupem černobílé kostky či audioknihy Černobílých pohádek z e-shopu. Věřte, že u SPRP budou vaše peníze opravdu dobře využity ve prospěch potřebných rodin a neskončí v žádné černé díře „ziskuchtivé neziskovky“.
2. Jestliže máte ve svém okolí rodinu s dítětem s ohroženým vývojem, nebo máte takové dítě přímo doma, nebojte se ranou péči oslovit (samozřejmě poskytovatelů této služby je více, dohledejte si ty „své“ v závislosti na místě bydliště a typu postižení dítěte, např. pro děti se sluchovým postižením funguje Tamtam, se kterým máme také dobré zkušenosti). Služba je klientským rodinám poskytována bezplatně, ale hodnotu má nevyčíslitelnou. Je skvělé, když nemusíte být na všechno sami.

2 thoughts on “Náš čas s Ranou péčí

  1. Dobrý den, potřebovala bych se s Vámi telefonicky spojit, mám určitou pomoc pro Moničku. Jak budete mít čas, zavolejte na číslo 774145736, díky moc. S pozdravem Urbánková Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..